Svatební zvyky

Svatební zvyky jsou zase v módě. Mnoho starých svatebních zvyků pochází z pohanské doby. Co nám dnes připadá originální nebo vtipné, mělo tenkrát hluboký smysl a bylo bráno naprosto vážně. Svatební zvyky mohou slavnost oživit a dodat jí tu správnou atmosféru a konečně přiblížit dávné tradice.

Ve svatební den nesmí správné nevěstě a družičce chybět svatební účesy, nevěstě bílé svatební šaty a impozantní svatební kytice. Kromě toho patří mezi svatební zvyky mít navíc čtyři důležité věci pro štěstí. Něco půjčeného, něco zděděného, něco darovaného a něco modrého. Nejčastěji to bývají šperky po babičkách nebo půjčené od kamarádek, modrou barvu obstará podvazek s modrou mašličkou.

Na oblečení ženicha by si nevěsta měla pohlídat, jestli nemá k obleku motýlka, aby jí neuletěl.
Svatební zvyky praví, že ženich by ve svatební den měl nevěstu spatřit až těsně před obřadem, jinde, například na Ostravsku si ženich musí naopak pro nevěstu přijít k rodičům, kde jsou mu nabídnuty tři dívky. Tu pravou si musí vykoupit.
Když novomanželé vycházejí z kostela nebo obřadní síně mohou je svatebčané zasypat rýží nebo konfety, někdy i květy.Inspiraci najdete v rubricesvatební dekorace. Tyto svatební zvyky pochází ještě z pohanských dob, mají přilákat bohyni plodnosti, a tím také mnoho dětí.

Mezi časté svatební zvyky patří  nasazování chomoutu nebo koule na nohu, které ženichovi navlíknou jeho kamarádi. Nevěsta pak dostane svazek klíčů, z nichž ani jeden nemusí k zámku koule patřit, nebo starý rezavý pilník, aby si svého milého osvobodila. Musí prokázat příslušnou dávku snahy, ale nakonec stačí, aby měla připravený úplatek v podobě láhve alkoholu, který žalářníky obměkčí.
Na Vysočině přitom podle tradice čekají novomanžele ještě další svatební zvyky, než se mohou pustit do slavnostní hostiny. Před restaurací svatebčané postaví slavobránu, smrčky nebo břízky ověnčené barevnými fáborky a krepovým papírem, mezi stromečky je přivázaná mašle, přes kterou musí ženich svou vyvolenou přenést. Někdy je mezi nimi položen špalek dřeva, který musejí novomanželé společně přeříznout pilou, aby tak dokázali, že budou v manželství dobře spolupracovat.
Na další svatební zvyky dojde, když novomanželé vstoupí do restaurace. Čeká je přípitek s  číšníkem nebo majitelem hospody. Když však vracejí skleničky na podnos, tak "nechtěně" upadne číšníkovi talíř, který má schovaný pod podnosem. Novomanželé pak musí zamést střepy, které symbolizují štěstí. Při zametání je ale velmi důležité, kdo se zmocní lopatky a kdo smetáčku. Říká se, že ten, který zametá, tím bude zametáno a v manželství bude mít hlavní slovo ten druhý.
Tradiční svatební zvyky nastávají při hostině. Číšník je sváže velkým bílým ubrusem a oni se musejí vzájemně nakrmit polévkou. Mají tak prokázat nejen spolupráci, ale především to, že si budou ze společného krajíce spravedlivě rozdělovat. Společnou rukou by pak novomanželé měli i nakrojit svatební dorty.
Během hostiny a oslav pak můžou přijít na řadu různé rituály a svatební zvyky. Mezi nejrozšířenější svatební zvyky patří únos nevěsty, kdy přátelé mladou paní ženichovi uloupí a on se musí vydat jí hledat. Většinou ji najde v blízkém baru nebo hospůdce, kde musí zaplatit útratu, aby svou milou získal zpět.

Někdy může někdo ze svatebčanů uloupit nevěstě střevíček a kdo si s ní pak chce zatančit musí zaplatit.
V závěru večera příjdou na řadu opět svatební zvyky. Shromáždí  se všechny svobodné dívky, nevěsta se k nim otočí zády a přes rameno mezi ně hodí svou svatební kytici. Podle pověry tu, která ji chytí, čekají do roka vdavky.
Mezi svatební zvyky  po svatebním veselí patří, že při vstupu do společného domu musí ženich přenést nevěstu přes práh. Obelstí tak podle staré pověry zlé duchy, kteří číhají za dveřmi.

Další známé svatební zvyky:

Nevěsta by si rozhodně neměla šít svatební šaty sama. Manželství dlouho nevydrží neboť si "zašívá cestu ke štěstí".

Při svatební hostině by se mělo nevěstě posadit dítě na klín aby bylo hojné potomstvo.

Dá-li nevěsta do střevíce minci, přinese to novomanželům bohatství. Chce-li, aby jim láska vydržela, ať tam přidá ještě čtyřlístek.

Nechce-li mít nevěsta uplakané děti a nouzi v manželství, ať nepeče svatební dorty, koláče ani nijak nepomáhá při pečení.

Svatební závoj - je symbolem neposkvrněnosti. Taktéž si jím nevěsta zakrývá obličej a nosní dutinu, jíž zlí duchové rádi pronikají do nevěstina těla.

Aby manželství vydrželo, musí nevěsta i ženich okusit svatební dort. Přítomní svatební hosté nesmí svatební dort odmítnout. Jemu i snoubencům by to přineslo smůlu.

Když se v září oženíš či vdáš, bohatství zaručeno máš

Svítí-li v den obřadu slunce, bude v manželství slunečná pohoda

Prší-li v den, kdy je svatba, prší novomanželům štěstí

Jasný svatební den znamená radost ve společném životě

Když ve svatební den padá sníh, znamená to štěstí, radost a bohatství

Kdo od oltáře vykročí pravou nohou, bude vládnout v domácnosti.

Kapesníčky jako svatební dary přivolávají slzy

Nože a nůžky jako svatební dar jsou předzvěstí konce přátelství

Zrcadlo jako svatební dar - dárce se znelíbí